sobota, 6 lutego 2016

Edgar Degas  (1834 -  1917)


Degas bywa zaliczany do impresjonistów, jego prace ciążyły jednak często w kierunku realizmu i romantyzmu.Jednak stosowane przez niego innowacyjne techniki i zaskakujące kompozycje oraz praca światłem stawiają go w szeregu mistrzów impresjonizmu.
Mimo tego, że obce mu było malowanie pejzaży czy martwej natury, czyli znamiennych dla impresjonizmu tematów, zdecydowanie przyczynił się on do rozpowszechnienia tego kierunku. Wziął udział w siedmiu wystawach prac impresjonistów. Choć pozostawał na uboczu, wypracował sobie silną pozycję wśród reprezentantów grupy. Jego oryginalny i niepowtarzalny styl, zdobył wielu zwolenników, nie tylko wśród znajomych artystów, ale i miłośników malarstwa.

Primabalerina, 1794


Absynt, 1876
Mała tancerka, 1881

Impresjonizm to kierunek w malarstwie zapoczątkowany przez grupę francuskich
twórców. Obecny głównie w sztuce europejskiej, później widoczny także w malarstwie amerykańskim. Za datę startową impresjonizmu przyjęło się uważać rok 1874, w którym odbyła się I wystawa nowatorskich prac.


Nazwa pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku – Claude’a Moneta Impresja. Wschód słońca. Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu, czyli dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili. Jest utrwaleniem na płótnie jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły.



CHARAKTERYSTYKA TECHNIKI

Dzieła impresjonistów stoją w wyraźnej opozycji do mijającej fali prac twórców realistycznych. W przeciwieństwie do nich nie poruszają tematyki społecznej, nie zajmują się problemami metafizycznymi, nie pokazują zwykłej codzienności. Odchodzą też od klasycznego ujęcia malarstwa. Odcinają się od motywów historycznych, biblijnych, religijnych. Artyści pracowali na wolnym powietrzu i jak najspieszniej, ponieważ natura podlega nieustannym przemianom, a im przecież chodziło o utrwalenie „przelotnego wrażenia” Skupiają się raczej na tym, co nie każdy może dostrzec. Odzwierciedlają ulotną chwilę w ostatniej sekundzie jej trwania. Pragnęli uwieczniać zmienność przyrody, jej ruch, ekspresję. Malarze – impresjoniści pragnęli chwytać urok danego miejsca w określony dzień, godzinie. To pragnienie skłoniło niektórych, zwłaszcza Moneta, do wykonywania „serii”. Malarz ten chciał dowieść, ze artysta umieszczając sztalugi w tym samym miejscu, ale o różnych porach dnia, widzi formy nieustannie się zmieniające.

Impresjoniści nie chcieli przedstawiać form i barw na podstawie posiadanej wiedzy, lecz tak, jak je postrzegali, poddane deformującemu działaniu światła. Porzucili także rysunek konturowy, zaniechali perspektywy geometrycznej, przestrzeń i wolumen podkreślali kolorem – jego natężeniem i odcieniem. Dodatkowo usunęli z palety barw czernie i szarości, czyste biele, brązy i „ziemie”. Używali tylko barw zbliżonych do kolorów widma słonecznego, czyli błękitów, zieleni, żółci, oranży, czerwieni, fioletów. Malowali to, co widzieli, a nie to, co wiedzieli. Na przykład: ziemia mogła mieć u nich kolor fioletowy, fiołkowo – różowy, różowy, niebieski czy oranżowy.


PRZEDSTAWICIELE

  •  Claude Monet
  •  Edouard Manet
  •  August Renoir
  •  Camille Pissarro
  •  Edgar Degas

  •  Olga Boznańska
  •  Leon Wyczółkowski
  • Władysław Podkowiński